Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Szkoła Podstawowa im. Mieszka I w Drzonowie.

Symbole narodowe

BIP SP w Drzonowie

Biuletyn Informacji Publicznej w Szkoły Podstawowej im. Mieszka I w Drzonowie

Programy

Reforma edukacji

Dobra szkoła
Darmowe podręczniki
Darmowe podręczniki dla uczniów
Ruszaj się z Lionfitness
Bezpiecznie w Sieci

 

KONTROLA RODZICIELSKA

 

NIGDY WIĘCEJ WOJNY

1  września -to początek roku szkolnego, ale także ważna data w historii Polski. W tym roku przypada 82 rocznica wybuchu II wojny światowej. Symbolicznym miejscem początku wojny jest WESTERPLATTE-polska placówka wojskowa. Dokładnie 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 z pancernika niemieckiego Schleswig-Holstein padły pierwsze strzały. Placówka została zaatakowana z lądu, wody i powietrza. Westerplatte broniło ok.200 żołnierzy pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego przez siedem dni. Takich miejsc bohaterskiej obrony były tysiące, gdzie ludność cywilna  i żołnierze stawali opór przeważającym siłom niemieckiego agresora. To obrońcy poczty polskiej w Gdańsku, harcerze broniący parku w Katowicach, czy żołnierze walczący nad Wizną czy Bzurą. Niemiecka akcja zbrojna miała charakter wojny błyskawicznej i totalnej.

Ofiarami byli przede wszystkim cywile-pierwsze bomby spadły na Wieluń oraz Warszawę-stolica padła  28 września. Mimo formalnego przystąpienia do wojny-3 września- ani Wielka Brytania,  ani Francja nie podjęły działań zbrojnych mogących odciążyć walczącą Polskę.  17 września 1939 roku walcząca z niemiecką agresją Polska została zaatakowana przez Armię Czerwoną (na mocy tajnego porozumienia zawartego pomiędzy III Rzeszą a ZSRR). Atak  od wschodu przyśpieszył zakończenie polskiego oporu. Ośrodkami najdłużej stawiającymi opór był Hel i Samodzielna Grupa Operacyjna Polesie, która w bitwie          pod Kockiem stoczyła ostatnią bitwę kampanii wrześniowej(5 października 1939 roku).

Pamiętając o tamtych odległych wydarzeniach, głęboko do serca powinniśmy wziąć sobie  do serca słowa NIGDY WIĘCEJ WOJNY-które widnieją do dziś na Westerplatte.   

W niespokojnym świecie targanym wieloma konfliktami. Wojna to strach, ból, ucieczka, prześladowania i obozy, głód i choroby. To obawa o los najbliższych. Tysiące pomników postawiono bohaterom i ofiarom tej wojny. Jeden z nich, bardzo skromny stoi na terenie przy kościele w Sarbii. To prosty postument z krzyżem i napisem MEMENTO i datą 1939-1945-wszystkim ofiarom wojny...Pamiętajmy!