Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Szkoła Podstawowa im. Mieszka I w Drzonowie.

MARATON PISANIA LISTÓW Amnesty International

W dniach .8.12 i 9.12 uczniowie naszej szkoły brali udział w kolejnej edycji akcji MARATON PISANIA LISTÓW Amnesty International. Akcja polega na napisaniu listu w obronie wybranego bohatera. W tym roku uczniowie klas V i VI uczestniczyli w akcji w sposób stacjonarny, pozostali chętni uczniowie klas IV-VIII w sposób zdalny poprzez stronę organizatora. Pisaliśmy listy w obronie osób z 10 krajów z całego świata, często nastolatków, więzionych za swoje przekonania lub broniących wolności słowa, praw kobiet i dzieci  do edukacji, ochrony środowiska,  wolności wyborów czy praw do informacji. Pochodzą  z CHIN, BIAŁORUSI, UKRAINY, GWATEMALI, ERYTREI, MEKSYKU, NIGERII, terenów okupowanej PALESTYNY, WENEZUELI.

Razem napisaliśmy ok.100 listów!!!     W akcję włączyli się też rodzice, byli uczniowie i niektórzy nauczyciele. Mamy wszyscy nadzieję, że główne hasło akcji NAPISZ LIST-OCAL ŻYCIE, będzie skuteczne wobec tegorocznych bohaterów. Ich historie uczniowie poznali poprzez specjalną prezentację na holu głównym szkoły, lekcje przeprowadzane w klasach starszych-WOS, zajęcia świetlicowe oraz materiały publikowane na stronie organizatora AMNESTY INTERNATIONAL. Akcja trwa na całym świecie od ponad 20 lat. Napisano do tej pory ponad 6,5 miliona listów i ocalono kilka tysięcy osób. Zawsze jest organizowana w grudniu na pamiątkę uchwalenia 10 grudnia 1948 r. POWSZECHNEJ DEKLARACJI PRAW CZŁOWIEKA ONZ.   

 Opracowała: Alicja Marchewka