Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Szkoła Podstawowa im. Mieszka I w Drzonowie.

Symbole narodowe

BIP SP w Drzonowie

Programy

Reforma edukacji


Darmowe podręczniki

Ruszaj się z Lionfitness
Bezpiecznie w Sieci

KONTROLA RODZICIELSKA

 

SZKOŁA PAMIĘTA

AKCJA-MŁODZI GŁOSUJĄ- nauka demokratycznego wyboru

Od 25 lat CENTRUM EDUKACJI OBYWATELSKIEJ z Warszawy organizuje akcję wśród młodych obywateli - Młodzi Głosują. Ma ona na celu edukować dla demokracji, korzystać z prawa do dokonania demokratycznego wyboru a także pokazać dorosłym, że wybory to Twoja sprawa.

W tym roku akcja obejmuje wybory do Parlamentu Europejskiego ( 26 maja ), a na jesieni do parlamentu krajowego. Do wyborów majowych przystąpiło ok.550 szkól z całej Polski.               

Nasza szkoła bierze udział w akcji po raz 10.Wybory odbyły się 23 maja na holu głównym szkoły. Zgodnie z regulaminem organizatora, brali w nich uczniowie klas od VI do III gimnazjum. Uprawnionych do głosowania było 95 uczniów. Oddano 62 głosy, w tym 2 głosy nieważne. Frekwencja wyniosła 65,2%. Uczniowie głosowali na komitety wyborcze zarejestrowane w całym kraju (podobnie jak dorośli-26 maja).                                                   
Wybory w naszej szkole wygrał Komitet Wyborczy Roberta Biedronia-WIOSNA-20 głosów. Nad przebiegiem wyborów czuwała SZKOLNA KOMISJA WYBORCZA w składzie-Jan Dusza i Jakub Marciniak z klasy III gimnazjum oraz Marcel Nowak z klasy VIII pod kierunkiem koordynatora akcji-nauczyciela WOS-u p. Alicji Jakubowskiej -Marchewka. Głosy wrzucano do specjalnej urny-w barwach unijnych. Każdy głosujący musiał podpisać listę wyborczą i otrzymywał kartę do głosowania. Po zakończeniu wyborów komisja policzyła głosy i sporządziła Protokół.  Nasze wyniki zostaną wysłane do CEO. Wyniki wszystkich szkół będą ogłoszone 27 maja na stronie organizatora .Akcję wyborczą w szkole poprzedziły godziny wychowawcze we wszystkich klasach biorących udział w głosowaniu. Koordynator p. Alicja Marchewka oraz uczeń-Marcel Nowak opowiadali o tym, czym zajmuje się Parlament Europejski, na czym polegają wybory, a w klasie VI oraz VII a i VII b-także, czym jest Unia Europejska. Zajęcia kończył konkurs wiedzy. Jego zwycięzcy otrzymają dyplomy i drobne upominki w Dniu Sukcesów. Koordynator przygotował także dwie gazetki edukacyjne na temat wyborów oraz Parlamentu Europejskiego- na holu głównym oraz na świetlicy szkolnej. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestniczącym w akcji.

Tekst: Alicja Jakubowska-Marchewka