Biblioteka szkolna
GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
PONIEDZIAŁEK 8.55 - 10.50 i 12.35-14.35
WTOREK 8.55 - 15.20
ŚRODA 8.55 - 14.35
CZWARTEK 8.55 - 15.20
PIĄTEK 8.55 - 14.20
KONSULTACJE piątek 14.20 - 15.20
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. telefon: 94 35 87 493 wewnętrzny 19.
KONKURS CZYTELNICZY WALIZKA Z KSIĄZKĄ NA WAKACJE
Książka na wakacje powinna być pełna przygód, magii i niezapomnianych chwil. Może to być opowieść o odległych krainach, gdzie bohaterowie odkrywają tajemnicze skarby i rozwiązują starożytne zagadki. Idealna książka na wakacje może również przenieść nas w świat fantastyki, gdzie smoki, czarodzieje i mityczne stworzenia ożywają na kartach. Nie zapominajmy też o romansach, które mogą ogrzać serce podczas leniwych dni na plaży. Opowieści o pierwszej miłości, niespodziewanych spotkaniach i pasjonujących związkach z pewnością dostarczą wielu emocji. Warto także sięgnąć po literaturę podróżniczą, która pozwoli odkryć nieznane zakątki świata i poczuć dreszczyk emocji związany z poznawaniem nowych miejsc.
Niezależnie od wyboru, książka na wakacje powinna być lekka, wciągająca i pełna optymizmu, by mogła towarzyszyć nam w chwilach relaksu i odpoczynku. Wybór odpowiedniej książki na wakacje może być kluczowy dla stworzenia idealnej atmosfery wypoczynku. Warto także rozważyć literaturę humorystyczną, która z pewnością wywoła uśmiech na twarzy i poprawi nastrój nawet w najbardziej pochmurne dni. Niezależnie od gatunku, książka powinna nas wciągać od pierwszej do ostatniej strony, przenosząc w inny świat i pozwalając zapomnieć o codziennych troskach. Dla miłośników klasyki, wakacje to doskonały czas, by sięgnąć po dzieła literatury, które od dawna czekają na przeczytanie. Powieści, które przetrwały próbę czasu, mają w sobie coś wyjątkowego, co może wzbogacić nasze doświadczenie czytelnicze.
Bez względu na to, czy wybierzemy opowieść pełną magii, romans, książkę podróżniczą czy humorystyczną, najważniejsze jest, by lektura dostarczyła nam radości i pozwoliła w pełni cieszyć się wolnym czasem. Wakacje to wyjątkowy okres, który warto spędzić z książką, która nas zainspiruje, rozbawi i wypełni serce ciepłem.
Pamiętając o powyższym biblioteka szkolna ogłosiła konkurs pt. Walizka z książkami na wakacje.
W walizkach bibliotekarka umieściła zestaw książek z różnych działów dla dziewcząt i chłopców. Zestaw zawierał 5 pozycji książkowych, które ukryte w zaciszu walizek otrzymały bilety lotnicze, których numery losowali uczniowie. Po wylosowaniu danej walizki uczestnik konkursu stał się jej właścicielem, jednak zadanie do wykonania będzie realizował podczas wakacji letnich. Po przeczytaniu wszystkich książek wybierze sobie jedną najciekawszą, którą będzie chciał polecić innym czytelnikom. W tym celu przygotuje plakat promujący tą książkę na brystolu formatu A3, techniką dowolną. Tak wykonaną pracę przyniesie do biblioteki we wrześniu, w celu prezentacji jej społeczności szkolnej. Plakat powinien zawierać również samodzielnie przygotowaną recenzję na odwrocie.
Konkurs cieszył się dużą popularnością, a losy rozeszły się "jak świeże bułki" w piekarni.
We wrześniu zobaczymy przygotowane plakaty przez:
Barayna Ochnio, Tymona Trznadla, Dimitra Pidhrebelnego, Bartosza Kozła, Igę Szmajdziak, Lenę Mrówkę, Nadię Matejak, Martynka Koszarna, Tatianę Górecką, Wladyslava Hunko, Mateusza Komajdę.
A zatem życzymy udanych, słonecznych wakacji z książką w tle.
Tekst i zdjęcia: Anna Stefaniak-Dołęgowska.
W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim programie edukacyjnym MegaMisja. W programie tym wzięły udział cyklicznie raz w tygodniu uczniowie i uczennice z klasy III i IV, oraz kilkukrotnie nasze najmłodsze pociechy z klasy I i II. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z realizacji warsztatów. Zajęciom towarzyszyła wysoka frekwencja, doskonała zabawa i nauka, która pozostanie z nimi na długie lata.
Zapraszamy do obejrzenia filmu obrazującego zajęcia warsztatowe
.
Tekst i film Anna Stefaniak-Dołęgowska.
19 grudnia 2023 r. w przemiłej świątecznej atmosferze uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w zajęciach czytelniczych i złożyli uroczystą przysięgę czytelnika biblioteki szkolnej. Podczas zajęć pierwszaki zapoznały się z zasadami panującymi w bibliotece, prośbami książek, które samodzielnie odczytali, wysłuchali przedświątecznej opowieści A. Lindgren "Skrzat i lis", poznając jej morał i przesłanie jakim jest: nieocenianie nikogo zanim się go dobrze nie pozna i niesienie wzajemnej pomocy innym, często biednym i potrzebującym osobom.
Na zakończenie dzieci przygotowały wspólną choinkę złożoną z odrysowanych szablonów ich dłoni na znak zawartej przysięgi, która stała się także przemiłą ozdobą biblioteki w tym tak ważnym dla nas przedświątecznym czasie.
Zatem od dziś pierwszaki, które już znają cały alfabet i bardzo ładnie czytają, jak potwierdziły mieszkające w bibliotece Biblioskrzaty, mogą wypożyczać już bardziej obszerne pozycje książkowe, do czego serdecznie ich zapraszamy.
Tekst i zdjęcia: nauczyciel-bibliotekarz Anna Stefaniak-Dołęgowska.
Koło czytelnicze "W świecie Biblioskrzatów" zgłosiło się dziś do udziału w programie Fundacji Orange MegaMisja. Z przesłanych zgłoszeń organizator wytypuje tylko 140 szkół z całej Polski, dlatego proszę trzymać kciuki za nasze skrzaciki:).
"Dzięki technologiom dzieci mogą uczyć się wielu nowych rzeczy, poznawać świat, rozwijać pasje. Często bardzo sprawnie posługują się tabletem, smartfonem i innymi sprzętami, ale techniczne umiejętności nie wystarczą, by bezpiecznie korzystać z Internetu.
MegaMisja to nieodpłatny ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych. Może być realizowany w ramach zajęć lub na świetlicy szkolnej. Adresujemy go do nauczycieli oraz dzieci w wieku 6-10 lat. Celem programu jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji nauczycieli, wychowawców świetlic oraz ich uczniów. Ważne jest żeby najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów, a nauczyciele mieli dostęp do sprawdzonych materiałów, dzięki którym mogą prowadzić nowoczesne zajęcia dla dzieci. MegaMisja daje solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii.
MegaMisja to odpowiedź na potrzeby
Z badań Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że średnio, 70-80% uczniów w wieku 7-9 lat nigdy nie słyszało o tym, że należy używać oprogramowania antywirusowego, czy stosować trudne do odgadnięcia hasła.
Właśnie dlatego wychowawcom uczestniczącym w programie udostępniono portal MegaMisji, w którym znajdą oni gotowe scenariusze zajęć na temat bezpiecznego i twórczego korzystania z nowych mediów. Proponowane tematy pomogą uatrakcyjnić nauczycielom prowadzone zajęcia
Aby dostosować się do potrzeb dzieci, wyzwania oparte są na mechanizmie gry edukacyjnej. Pojawiają się w niej animowani bohaterowie, którzy mają mnóstwo pytań i kłopot z pewnym cyfrowym wynalazkiem. Dzieci, pracując w grupie, podejmują kolejne zadania w MegaMisji, zdobywają punkty i nagrody pomocne w realizacji zajęć, w tym: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, i inne atrakcyjne rzeczy, które wzbogacą wyposażenie placówki.
Cyfrowe kompetencje przyszłości
Przy realizacji wyzwań uczniowie uczą się, jakie treści można publikować w Internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w Internecie, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy.
W MegaMisji stawiamy na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspieszy nabywanie cyfrowych kompetencji".
Źródło:O programie – MegaMisja – kompetencje cyfrowe dla dzieci i nauczycieli w świetlicach szkolnych.
Film: Anna Stefaniak-Dołęgowska.
Poniżej znajduje się film argumentujący, dlaczego właśnie nasza szkoła powinna zostać wybrana do realizacji programu.
8 maja 2023 r. 3 i 4-latki z grupy "żółwików" Przedszkola Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Drzonowie odwiedziły bibliotekę szkolną w Dniu bibliotekarza. Maluszki przywitały się z panią dyrektor Ireną Pietrzykowską, która zaprowadziła je do biblioteki.
Tam nauczyciel-bibliotekarz pokazał im pomieszczenia wypożyczalni i czytelni, gdzie mogły obejrzeć książeczki i czasopisma dla najmłodszych czytelników. Maluszki przywitały się również z Biblioskrzatami, mieszkającymi w naszej szkole. Dzieci były bardzo zainteresowane nowopoznanym miejscem, z zaciekawieniem oglądały książeczki. Na zakończenie wręczyły pani dyrektor i bibliotekarzowi przepięknie własnoręcznie wykonane podziękowanie za możliwość odwiedzenia naszej placówki. Serdecznie dziękujemy za przemiłe odwiedziny i zapraszamy na kolejne spotkania czytelnicze.
Tekst: Anna Stefaniak-Dołęgowska, zdjęcia Ewa Miklasińska.
W ramach dotacji rządowej przeznaczonej na wyposażenie szkół w materiały edukacyjne dostosowane dla uczniów pochodzenia ukraińskiego, zakupiono do biblioteki szkolnej 136 voluminów i gier dwujęzycznych (polsko-ukraińskich), w celu stworzenia jak najlepszych warunków do nauki i spędzania czasu wolnego naszym uczniom w bibliotece szkolnej.
Pozwolą one na integrację, gdyż ich dwujęzyczność wpłynie pozytywnie na rozwijanie umiejętności językowych w języku polskim, jak i zaznajomienie się polskim uczniom z językiem ukraińskim.
Bardzo ważne było zakupienie dostępnych już na rynku wydawniczym niektórych lektur szkolnych, obowiązujących w systemie edukacji polskiej w języku ukraińskim. To pozwoli uczniom oraz nauczycielom na bardziej szczegółową ich interpretację podczas dodatkowych zajęć, wpłynie pozytywnie na motywację do nauki szkolnej dzieci z Ukrainy, na czym bardzo nam zależy.
Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z jej nową ofertą.
Tekst i zdjęcia: Anna Stefaniak-Dołęgowska.
Poniżej znajduje się galeria zdjęć obrazująca zakupione książki.
Członkowie Koła Czytelniczego w grudniowe popołudnia uczyli się pisania życzeń świątecznych i adresowania kartek pocztowych, których tradycja niestety zanika w dobie poczty elektronicznej oraz telefonii komórkowej.
Przygotowywaliśmy także skrzaty spełniające życzenia z masy solnej i skarpetkowe skrzaciki, będące wspaniałym prezentem pod choinkę. Wszystkie działania były oparte na literaturze znajdującej się w zasobach biblioteki szkolnej: „Księgi życzeń”, pozycji „Jak pisać pisma użytkowe”, „Słownik ortograficzny” i „Słownik poprawnej polszczyzny”. I tak wspaniale i bardzo twórczo minął nam czas.
Życzymy Państwu i sobie wielu równie miłych, pogodnych i twórczych chwil w Nowym Roku 2023, oczywiście w wyborowym towarzystwie.
Poniżej znajduje się galeria zdjęć uczniów klasy trzeciej biorących udział w zajęciach wraz z opisami.
Tekst i zdjęcia: Anna Stefaniak-Dołęgowska.
W mikołajkowej atmosferze uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w warsztatach czytelniczych i plastycznych zakończonych pasowaniem na czytelnika biblioteki szkolnej.
Nasi milusińscy wysłuchali świątecznej opowieści Astrid Lindgren pod tytułem „Lis
i skrzat” opowiadającej o tym, że nie tylko od święta powinniśmy pamiętać o pomocy innym ludziom jak również zwierzętom. Akcja książki umiejscowiona jest w okresie Świąt Bożego Narodzenia, gdzie symbolem pomocy innym jest dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole. Skrzat, podzieliwszy się swoją strawą z wygłodniałym lisem, był właśnie takim symbolem. Dzieci doskonale poradziły sobie z interpretacją książki.
Skrzaty, które mieszkają w naszej bibliotece, także są jej dobrymi duchami, dlatego każdy uczestnik zajęć, chcąc zostawić w bibliotece swój skrzatowy ślad, wykonał pracę plastyczną składającą się z wyciętego obrysu jego dłoni i śmiesznej czapeczki, które po połączeniu stworzyły wraz z noskiem postać skrzata. Tak powstała girlanda pierwszoklasistów, została powieszona w wejściu biblioteki.
Na zakończenie dzieci zostały nagrodzone kolorowymi zakładkami do książki ze świątecznym słodkim akcentem. Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza w swoje progi zarówno tych najmłodszych, jak i tych już znacznie starszych uczniów.
Tekst i zdjęcia: nauczyciel-bibliotekarz Anna Stefaniak-Dołęgowska
Poniżej znajduje się galeria zdjęć obrazująca zajęcia czytelnicze wraz z opisami.
"Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.
Centrum Edukacji Obywatelskiej akcję zainicjowało i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów. Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek". Źródło": Noc Bibliotek - o akcji - Noc Bibliotek (ceo.org.pl)
Podczas tegorocznych obchodów uczniowie zaprezentowali swoje ulubione pozycje książkowe, wykonali własnoręcznie plakat obrazujący hasło wspierające mieszkańców Ukrainy, przygotowali oznaczenia w ramach "skrzatowego" pomysłu Wszystkie drogi prowadzą do biblioteki..., tworzyli w grupie bajki, poznali czym jest film, jego rodzaje i elementy. Wcielili się w detektywów oglądając film: „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”, udostępniony przez organizatorów. Wysłuchali również odczytanego przez bibliotekarkę opowiadania Barbary Gwaryluk pod tytułem "Teraz tu jest nasz dom" Wydawnictwa Literatura. To pozwoliło uczestnikom zrozumieć przesłanie autorki: "Ukraina, nasz sąsiad, potrzebuje pomocy. To, co mogą ofiarować polskie dzieci, to serdeczność, przyjaźń i wyrozumiałość w przedszkolu, szkole, na podwórku". Pozycja ta jest dostępna w naszej bibliotece szkolnej.
Poniżej znajduje się zdjęcie okładki książki Barbary Gawryluk oraz film złożony ze zdjęć obrazujących wyżej wymienione czynności uczestników warsztatów.
.
Tekst i film: nauczyciel-bibliotekarz Anna Stefaniak-Dołęgowska
Członkowie Koła czytelniczego "W świecie Biblioskrzatów", podczas wrześniowych zajęć czytelniczych, zapoznali się z działem 5 Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej - matematyka i nauki przyrodnicze.
Bardziej szczegółowo skupiły się na leksykonach i albumach przyrodniczych traktujących o drzewach.
Zbierając dary natury w postaci różnego rodzaju liści drzew, odszukiwały w książkach ich nazwy, ilustracje: ich liści i owoców, czytały w jakim środowisku występują i jakie charakterystyczne cechy posiadają. Na zakończenie nasze skrzaty przygotowały swoje podobizny z wykorzystaniem zebranych (jeszcze nie tak pięknie wybarwionych w tym roku) liści jesiennych.
Zdjęcia poniższej galerii obrazują dzieci podczas zajęć w bibliotece szkolnej.
Tekst i zdjęcia : Anna Stefaniak-Dołęgowska
-----------------------------------------------------------------------------------------------
FUNKCJONOWANIE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W DOBIE PANDEMII
Biblioteka może obsługiwać tylko i wyłącznie uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej im. Mieszka I w Drzonowie.
W BIBLIOTECE JEDNOCZEŚNIE mogą przebywać wyłącznie dwie osoby (jedna wypożyczająca i druga oczekująca w wejściu-przedsionku biblioteki w odległości 2 m od siebie).
Osoby wypożyczające muszą zdezynfekować dłonie środkiem dezynfekcyjnym znajdującym się w wejściu do biblioteki w podajniku.
W pomieszczeniu biblioteki zabrania się korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń aktywowanych dotykiem.
ZBIORY (KSIĄŻKI ) PODAJE BIBLIOTEKARZ – BRAK WOLNEGO DOSTĘPU DO REGAŁÓW
Książki zwrócone do biblioteki przechodzą 2 dniową kwarantannę.
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów do udziału w konkursach czytelniczych w II półroczu roku szkolnego 2021/2022
Biblioteka szkolna ogłasza konkurs czytelniczy na:
- rodzinnie wykonaną największą eko-zakładkę do książki (wykonaną z materiałów nadających się do recyklingu: papier, plastik, metal, szkło),
- rodzinnie wykonany film promujący czytelnictwo lub obrazujący biblioteczkę domową rodziny i zachęcający do przeczytania ulubionej książki z dzieciństwa (film nagrany w pliku mp3 proszę przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
- uczniowski dzienniczek lektur przeczytanych przez ucznia w roku szkolnym 2021/2022 (technika i format wykonania pracy dowolny),
- rodzinnie wykonaną postać czytającego skrzata (technika i format dowolny).
Prace można przynosić do biblioteki szkolnej od marca do maja 2022 r.
Na uczestników i zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Wszelkie pytania proszę kierować poprzez Dziennik Librus lub e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Zbuntowane słowa.... 13 grudnia 1981 r. Pamiętamy.
"A warto wiedzieć, że Polacy walczyli o swoją wolność nie tylko bronią w ręku, ale także i słowem.
Walczyli o to, żeby można było mówić po polsku, po polsku się uczyć, czytać po polsku i po polsku myśleć. Żeby nasza historia była prawdziwa i żeby o Polsce można było mówić dobrze czy źle, ale zawsze prawdziwie. I o tym też warto wiedzieć. Bo dowiadujemy się najczęściej o wojnach, bitwach, powstaniach. Rzadziej natomiast o tym, co działo się w ludzkich myślach i głowach.
A słowa, choć tego nie widać, tworzą między ludźmi niewidzialne nitki, wiążą ich ze sobą. Z takich nitek powstały zdarzenia-jak słynne strajki sierpniowe w 1980 roku, a po nich „Solidarność”.
Dlatego też władze tych krajów, które znalazły się po drugiej wojnie światowej w tak zwanym obozie socjalistycznym, czyli faktycznie pod dyktaturą ZSRR, stale szukały sposobów, żeby odciąć ludziom dostęp do wolnego słowa. Zamykano wydawnictwa
i drukarnie, specjalne „zagłuszaczki” uniemożliwiały słuchanie radia z krajów zachodnich,
a z bibliotek wyrzucano na makulaturę przedwojenne książki, żeby ludzie nie mogli poznawać prawdy o własnej historii.
Przez wiele lat uczyliśmy się walczyć o wolność słowa na różne sposoby. Działy się wtedy ważne rzeczy: buntowali się studenci i profesorowie, protestowali robotnicy, no
a także zwykli ludzie, bo gospodarka miała się fatalnie, rząd podniósł ceny, a wielu towarów codziennego użytku i tak nie można było w sklepach kupić. Dla członków partii były różne przywileje: talony na samochody, przydziały na mieszkania, nawet specjalne sklepy,
w których były lepsze towary. Ale zwykli ludzie musieli godzinami stać w kolejkach po podstawowe produkty.
Kiedy w czerwcu 1976 roku robotnicy Radomia i Ursusa zaprotestowali przeciw kolejnym podwyżkom cen, milicja brutalnie rozpędziła protestujących, wielu z nich aresztował i pobiła, skazała na kary pieniężne i więzienie.
Wtedy powstał KOR –Komitet Obrony Robotników. Stworzyła to grupka odważnych ludzi, którzy domagali się zwolnienia uwięzionych, zbierali pieniądze na pomoc ich rodzinom, zapewniali im pomoc prawników.
Niektórzy ludzie także w sercu buntowali się przeciw krzywdzie, niesprawiedliwości i niewoli. Ale lata terroru przyzwyczaiły ich do bierności, do przekonania, że władza jest wszechmocna i trzeba być jej posłusznym. Krążyło takie przysłowie: „Nie dyskutuj, nie podskakuj, siedź na tyłku i przytakuj”.
Może uda się tych ludzi przekonać, żeby nabrali więcej odwagi? Dać im więcej wiadomości, żeby nie byli skazani tylko na to, co jest w telewizyjnej propagandzie?
Podaj dalej!
Na początku było mozolne przepisywanie na zwykłej maszynie do pisania, na cieniutkiej bibułce, zwanej przebitką. Przez kalkę można było napisać kilka egzemplarzy-dlatego też na brzegu każdej karteczki był napis: „PRZECZYTAJ-NIE NISZCZ-PRZEPISZ-PODAJ DALEJ”.
W ten sposób wiadomości wędrowały z rąk do rąk ludzi, którzy ufali sobie nawzajem.
Kolejnym sposobem, już bardziej wydajnym, ale też o wiele trudniejszym, był druk na powielaczu. Było to urządzenie do kopiowania dokumentów, coś w rodzaju dzisiejszej kserokopiarki. Tylko staromodnym i skomplikowanym w obsłudze. Ale też wszystkie powielacze były pod surową kontrolą władzy i znanego wszystkim urzędu cenzury
w Warszawie na ulicy Mysiej, a w każdym większym mieście ten urząd miał swoje oddziały. Tam siedzieli partyjni panowie i panie i czytali wszystko, cokolwiek miało być wydrukowane, według specjalnych instrukcji, i skreślali to, co było zakazane. Wszystko, co było państwowe, musiało być podporządkowane cenzurze. A wszystko, co prywatne, było zabronione.
Czasem udawało się gdzieś wytropić jakiś stary nieużywany powielacz, podobno jeden był nawet przed wojny i należał kiedyś do Niemców.
Ale to była rzadkość i tak naprawdę powielacze do Polski przychodziły tajną drogą z zagranicy. W ich nielegalnym transporcie pomagali najczęściej odważni marynarze, którzy ukrywali niezbędną maszynę we wnętrznościach swojego statku albo jachtu i przeprawiali się nim przez Bałtyk.
Powstawały też urządzenia drukujące własnego pomysłu i własnej produkcji. Wykorzystywano przy ich tworzeniu przeróżne części innych mechanizmów. Zdarzało się nawet, że częścią maszyny drukarskiej stawała się…wyżymaczka od starej pralki o imieniu Frania.
Ale były też inne sposoby i nie da się tu wszystkich wymienić. Od tej pory zakazane druki, zwane bibułą, nie tylko były przemycane zza żelaznej kurtyny, ale też powstawały
i krążyły wśród ludzi, u nas, w Polsce.
Oczywiście wymagało to nie tylko samej drukującej maszyny: trzeba było zdobywać papier, farby drukarskie, urządzenia do ciecia papieru, zszywania kartek, no a przede wszystkim znać ludzi i miejsca do pomocy w rozprowadzaniu tajnych książek, których przecież nie sprzedawało się w księgarniach i nie wystawiało na półkach w bibliotece publicznej. Jednak ruch wolnego słowa rozwijał się mimo wszystkich trudności, aresztowań, śledzenia osób, które, zdaniem służby bezpieczeństwa, mogły być podejrzane, podsłuchiwania rozmów telefonicznych i tak dalej.
Podziemne gazety i książki rozwozili i roznosili kolporterzy do zaufanych domów, do zakładów pracy.
Najbardziej znane było chyba wydawnictwo Nowa. To podziemna niezależna oficyna wydawnicza, która drukowała zakazane przez cenzurę utwory pisarzy polskich i zagranicznych. Oprócz autorów współczesnych, w pierwszych latach swojego istnienia Nowa wydała wznowienie małej książeczki marszałka Józefa Piłsudskiego „Bibuła”, barwnej gawędy o dziejach nielegalnych druków i ich znaczeniu w walce o odzyskanie niepodległości sto lat wcześniej.
Bardzo ważnym wydarzeniem lat siedemdziesiątych był wybór polskiego papieża, Jana Pawła II (czyli Karola Wojtyły), a potem jego wizyta w Polsce. Obudziła ona w wielu polskich sercach nadzieję i wiarę, że trzeba próbować coś odmienić, że to jest możliwe.
Latem 1980 roku przez cały kraj znowu przetoczyły się strajki.
Ruch oporu zaczął się jednoczyć. Władze (pierwszym sekretarzem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej był wówczas Edward Gierek) pod naciskiem państw zachodnich, które protestowały przeciwko łamaniu w Polsce praw człowieka, zgodziły się na rozmowy ze strajkującymi i ich doradcami.
31 sierpnia 1980 roku podpisano porozumienia sierpniowe (uczynił to Lech Wałęsa) między strajkującymi robotnikami a rządem polskim. Powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, który wydawał i rozprowadzał swoje pisma, gazetki
i książki. Choć cenzura w dalszym ciągu istniała, jednak działający legalnie związek zawodowy miał prawo do publikowania własnych informacji i korzystał z niego, jak tylko się dało.
Władze Peerelu, choć podpisały porozumienia sierpniowe, wcale nie zamierzały ich dotrzymywać i od samego początku szykowały się do napaści na społeczeństwo.
stało się to jak wiadomo, po piętnastu miesiącach, 13 grudnia 1981 roku. Aresztowania
i internowania przywódców i działaczy związkowych, czołgi na ulicach, wyrzucanie z pracy. Kontrole i inne utrudnienia życia, strzelanie do protestujących górników na Śląsku. Przepisy stanu wojennego bardzo surowo zakazywały wolnego słowa, tropiły adresy drukarń,
a posiadanie nawet pojedynczej ulotki groziło różnymi karami.
W stanie wojennym
Mimo zniszczeń, jakie wywołał stan wojenny i w ludziach, i w wyposażeniu, wolny ruch wydawniczy bardzo szybko zaczął się odradzać, Sprzyjał temu zapamiętany z niedawna smak wolności, gniew i oburzenie na oszustwa władzy i przekonanie, ze to nie koniec, tylko początek nowego rozdziału, dopóki możemy jeszcze liczyć na wolne słowo.
Choć więc aresztowano wielu redaktorów, autorów i drukarzy, skonfiskowano maszyny drukarskie i zapasy papieru, podziemny ruch wydawniczy odradzał się bardzo szybko, poczynając od przepisywanych na starej maszynie spisów obozów internowanych
i miejsc ich zatrzymania, przez przewożenie w głębinach ciężarówek z pomocą humanitarną z zagranicy nowego sprzętu do drukowania (w tym wreszcie i komputerów).
Odnawiały się pisma podziemne sprzed stanu wojennego, powstawały też nowe, niektóre upadły, a rodziły się jeszcze inne.
Wśród wielu najbardziej poczytny był chyba „Tygodnik Mazowsze”.
Odbierało się go w umówionym miejscu w pracy zazwyczaj w środę, żeby po południu wczytywać się w malutkie literki.
Po kilku, czterech mniej więcej, latach Służba Bezpieczeństwa, z trudem nadążała
z uganianiem się za podziemnymi wydawcami, drukarzami, kolporterami, czytelnikami-byli oni coraz liczniejsi i coraz śmielsi, a ich tropienie i ściganie coraz bardziej pracochłonne
i kosztowne. Poza tym Polska tonęła w długach wobec krajów zachodnich, a w krajach bloku wschodniego terror również zaczynał trzeszczeć.
Teatr w dom|
Nie tylko gazetki i książki roznosiły wolne słowo. Rodził się cały kosmos kultury niezależnej: powstawały zespołu aktorskie, które dawały koncerty i przedstawienia w niektórych prywatnych mieszkaniach, a także w kościołach; dzięki nowemu wynalazkowi – magnetowidom, można było wyświetlać w domach zakazane przez cenzurę filmy, czasami odzywała się melodyjka „Siekiera, motka, bimber, szklanka…” i dawało się posłuchać audycji Radia „Solidarność”…
Wolność wciskała się do różnych szczelinek naszego życia. I nie dało się już niczym ich zabetonować.
Prawda, że była to wolność tylko dla tych śmiałych, których nie było wielu.
Słowa fruwające
No a co, jeśli ktoś nie ma odpowiednich znajomych i w ogóle nawet nie wie
o istnieniu wolnego słowa? Jak dotrzeć do takiego człowieka, żeby dowiedział się, że
w Polsce dzieją się tak ważne rzeczy?
Dla tych nieznajomych i nieznanych przeznaczone były akcje ulotkowe. Ważne wiadomości drukowało się na wielu małych karteczkach związanych potem w paczuszkę cienkim sznurkiem albo tasiemką. Dziś roznosiciele ulotek reklamują zawsze jakieś towary lub firmy i rozdają swoje karteczki na ulicach albo wkładają je do skrzynek pocztowych. Ale w tych dawnych czasach było to o wile bardziej utrudnione, bo, oczywiście, zakazane.
Wtedy, przed laty, wymagało to wdrapania się na dach wysokiego domu w mieście i takiego umieszczenia pakunku, aby potem uwolnił się sam i żeby wiatr poderwał ulotki, i rzucił je na ulicę, kiedy sprawcy już zdążyli uciec. Wtedy ulotki trafiały wprost w ręce przechodniów-oczywiście tylko tych, którzy nie bali się ich czytać.
Taka właśnie ulotkę, która spadała właśnie z nieba przed wyborami 4 czerwca 1989 roku, wyborami, po których skończył się Peerel.
Ruch wolnego słowa, tak jak te fruwające ulotki, porwał ze sobą wielu Polaków. Nic dziwnego, mieliśmy we krwi, zapisany był w naszej historii, począwszy od Tadeusza Kościuszki, Stanisława Traugutta, Józefa Piłsudskiego.
Dzięki niemu mogliśmy się obudzić, zdemaskować kłamstwa, którymi karmiła nas propaganda i szkoła- jak te najważniejsze- kłamstwo o zbrodni katyńskiej w roku 1940, kłamstwo o tym, że gdy napadły na nas wojska Hitlera, to Związek Radziecki pośpieszył nam z pomocą.
Siła tych odkłamań była tak potężna, że docierała nawet do tych, którzy wierzyli w „swoją” partię i dawane przez nią przywileje. Dlatego mogliśmy się dogadać” jak Polak z Polakiem”, zgodnie z mądrym powiedzeniem Lecha Wałęsy. Usiąść przy okrągłym stole i utworzyć nowe państwo polskie, któremu oczywiście daleko do raju na ziemi, bo wolność można zniszczyć przemocą, ale odbudowuje się ją powoli mądrością i wzajemnym zaufaniem".
Joanna Papuzińska
Dla tych co chcą wiedzieć więcej
„Bibuła, XVI-ecie rocznika”. Wydawca: Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Warszawa 2017
Józef Piłsudski, „Bibuła”. Nowa, Warszawa 1978 (i inne wydania)
Szymon Sławiński, „„Solidarność” 1980-86. Krótka historia dla dzieci”. Wydawnictwo Muchomor. Warszawa (brw)
Joanna Papuzińska, „ Bibuła i legenda. [w:] Drukowaną ścieżką”. Wydawnictwo Literatura, Łódź 2001, s. 9-14”.
Autor opracowania: Joanna Papuzińska „Zbuntowane słowa”. Wydawnictwo Literatura.
Na bazie zebranych materiałów nauczyciel-bibliotekarz przygotowała gazetkę o powyższej treści dodatkowo zobrazowaną zdjęciami, dokumentującymi ówczesne zdarzenia oraz wystawę czasopisma wydanego przez podziemne wydawnictwo skierowane do dzieci, by wyjaśnić im czym jest stan wojenny, internowanie, kolejki i represje w stosunku do ludności polskiej w ich kraju. Nauczyciel miała na celu w sposób przystępny, na bazie materiałów źródłowych wytłumaczyć młodzieży, czego doświadczyli ich dziadkowie i rodzice i jak wielka musiała być solidarność narodu, żeby dążyć do zmiany i zwyciężyć, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.
Opublikowała: nauczyciel-bibliotekarz Anna Stefaniak-Dołęgowska
6 grudnia 2021 r. rozstrzygnięto konkurs czytelniczy, ogłoszony wśród uczniów klasy I, na najładniejszą zakładkę do książki. W konkursie wzięło udział 9 dziewczynek.
A oto wyniki konkursu:
I miejsce zajęła Nadia Matejak,
II miejsce Lena Mrówka,
III Szmajdziak Iga, Górecka Tatiana, Sucharkiewicz Nadia, Koszarna Martynka
Wyróżniono również prace Woźniak Marcelinki i Falkiewicz Nicoli.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Tekst i zdjęcia: nauczyciel-bibliotekarz Anna Stefaniak-Dołęgowska
Piątego listopada uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w zajęciach czytelniczych, przyspasabiających najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej: poznały jej pomieszczenia (wypożyczalnię i czytelnię), zasady zachowania się w miejscach publicznych jakim są biblioteki oraz w jaki sposób korzystać i dbać o książki. Ponadto pierwszy raz wypożyczyły książkę w naszej bibliotece szkolnej.
Uczniowie podczas zajęć bardzo chętnie, trafnie zadawali pytania i pozwolili zabrać się w podróż z książką, bo tak jak tłumaczył im bibliotekarz czytanie powinno być dla nich przygodą, zgodnie ze słowami piosenki spotu promującego program pro-czytelniczy "Mała książka-wielki człowiek", do którego obejrzenia także zachęcamy, a w którym wzięły udział nasze przedszkolaki w ubiegłym roku szkolnym.
Poniżej znajduje się film - spot reklamowy "Mała książka-wielki człowiek", wykonawca Mietek Szcześniak.
Uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie na księgę o brzmieniu:
My uczniowie pierwszej klasy
Tobie książko przyrzekamy
Że szanować Cię będziemy
Krzywdy zrobić Ci nie damy
Obowiązków czytelnika
Przestrzegać będziemy pilnie
I z Twych rad i z Twych mądrości
Od dziś korzystać usilnie.
Uroczystości przyglądały się Biblioskrzaty, które przygotowały dla najmłodszych konkurs czytelniczy na najładniej wykonaną zakładkę do książki oraz słodki poczęstunek.
Tekst i zdjęcia: Anna Stefaniak-Dołęgowska
"W 2021 roku Europejski Tydzień Kodowania 9 - 24 października Europejski Tydzień Kodowania to oddolna inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią".
Dlaczego programowanie?
"Dla ludzi takich jak Pia, która czuła się zmuszona do pójścia na studia prawnicze, mimo że zawsze lubiła matematykę i zabawę z komputerami. Dla ludzi takich jak Mark, który ma pomysł na lepsze media społecznościowe, ale nie umie go samodzielnie zrealizować. Dla ludzi takich jak Alice, która marzy o budowaniu robotów, ponieważ jej rodzice nie pozwalają jej przygarnąć kotka.
To wydarzenie dla wszystkich tych osób, które już teraz robią wszystko, aby zrealizować swoje marzenia.
Tak naprawdę to wydarzenie dla nas wszystkich. Dla naszej przyszłości. Technologia kształtuje nasze życia, ale pozwalamy, aby mniejszość decydowała o tym, w jaki sposób ją wykorzystujemy. Możemy zrobić coś więcej niż tylko udostępniać treści i klikać „lubię to!”. Możemy realizować nasze szalone pomysły i tworzyć rzeczy, które sprawią radość innym osobom.
Jeszcze nigdy w historii opracowanie własnej aplikacji, zbudowanie robota czy wynalezienie latających samochodów nie było takie proste. Droga do osiągnięcia takiego celu nie jest prosta, jednak jest to droga wypełniona kreatywnymi wyzwaniami, na której spotkasz pomocnych członków społeczności i będziesz się doskonale bawić na każdym kroku. Przygotuj się na wyzwanie i zostań twórcą.
Programowanie pozwala także rozwijać kompetencje takie jak myślenie obliczeniowe, rozwiązywanie problemów, kreatywność oraz pracę zespołową, które zdecydowanie przydadzą się każdemu, niezależnie od obranej ścieżki kariery.
Alessandro Bogliolo, koordynator zespołu ambasadorów – wolontariuszy działających na rzecz Europejskiego Tygodnia Kodowania, powiedział:
„Od zarania dziejów robiliśmy wiele rzeczy przy pomocy kamieni, żelaza, papieru czy ołówka – wszystkie te rzeczy odmieniły nasze życia. Obecnie żyjemy w innej epoce, w której to kod kształtuje świat. Różne epoki mają różne zawody i wymagania dotyczące umiejętności. W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania chcemy dać każdemu Europejczykowi i każdej Europejce możliwość odkrycia programowania i dobrej zabawy, z którą się wiąże ta umiejętność. Nauczmy się programowania, aby kształtować naszą przyszłość”".
W tym roku w naszej szkole wybraliśmy rodzaj aktywności - zabawy z kodowaniem i tak właśnie w dniach od 6 do 13.10.2021 r. Biblioskrzaty pochowały na terenie szkoły zakodowane zagadki do rozwiązania.
Do zagadek prowadzi opracowana osobno dla klas I-III i IV-VIII mapa... Każdy dobrowolnie może rozwiązać wszystkie ukryte zagadki, rozkodować je odpowiednio i przynieść pakiet kart z rozwiązaniami do biblioteki szkolnej. Biblioskrzaty czekają tam na "megamózgi" do 15.10.2021 r. i nagrodzą najlepiej rozwiązane zadania upominkami. Szczegółowe informacje i mapy znajdują się na holach klas młodszych i holu głównym szkoły.
Inicjatywa została zgłoszona do programu i zatwierdzona przez organizatorów akcji.
Szczegóły na: Europe Code Week
Serdecznie zapraszamy do zabawy: Biblioskrzaty.
Spotkanie z Chińczykiem w bibliotece szkolnej
W ostatnim czasie gry planszowe, czy "stolikowe" przeżywają renesans. Nasi uczniowie coraz chętniej i częściej sięgają do różnorodnego rodzaju gier. Warto, by swój wolny czas spędzali z ich wykorzystaniem. Gry planszowe stanowią świetną okazję do wspólnie spędzonego czasu, który nie będzie realizowany jedynie przed ekranem telewizora lub komputera. To często jedna z niewielu szans na odciągnięcie najmłodszych od nowoczesnej technologii i zainteresowanie ich innymi rozrywkami.
Rozgrywki Chińczyka rozpoczęli w naszej szkole Aleksander i Kacper z klasy VII A, teraz już młodsi uczniowie idąc w ich ślady zapraszają swoich znajomych do spędzania w ten sposób przerw śródlekcyjnych - choć czasami rozgrywka trwa kilka przerw i budzi wiele emocji...i tu bardzo potrzebny jest bibliotekarz, który stoi na straży nienaruszalności planszy z rozstawionymi pionkami:)
Mając na uwadze rozwój pasji do rywalizacji w gry planszowe i karciane postanowiliśmy zakupić te ulubione w większej ilości, czyli Chińczyka i UNO, by stworzyć lepsze warunki naszym wytrwałym graczom.
Biblioteka szkolna zaprasza do gry i pozytywnej rywalizacji - od dziś możemy szczerze przyznać, że cicho to już w niej nie będzie - bo emocje jakie towarzyszą naszym graczom (zadowolenie wywołujące okrzyki radości, czy zniecierpliwienie oznajmiające się postukiwaniem w stolik) zniwelowały panującą ciszę w naszej bibliotece szkolnej.
Zapraszamy.
{gallery}/aktualnosci/wydarzenia2019/Przerwa_z_Chinczykiem{/gallery}
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA Z GANGIEM SŁODZIAKÓW
Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Sieć sklepów Biedronka, świadoma wagi tego tematu, aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców. Tym razem, z okazji wydania ilustrowanych opowieści o przygodach Gangu Słodziaków, został ogłoszony konkurs czytelniczy dla szkół podstawowych: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, który ma inspirować dzieci do codziennego czytania, a w którym wzięliśmy udział.
19 października 2018 r. uczniowie klas I-III wzięli udział w obchodach Dnia Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków zorganizowanym przez bibliotekę szkolną, podczas którego reprezentanci klas (zespoły 4-osobowe) zmagali się z zadaniami quiz-owymi o tematyce "słodziakowych" przygód oraz czytali losowo wybrane fragmenty opowiadania o Sowie Zosi.
Zmagania najmłodszych oceniała komisja konkursowa w składzie: Pani Bogumiła Holacka i Pani Emilia Dziedzic.
Podczas obchodów podsumowano przygotowane wcześniej prace, zgodnie z regulaminem konkursu, w zależności od poziomu nauczania.
I tak:
• Klasa I narysowała swoje historie Słodzików,
• Klasa II stworzyła komiksy (rysunki z elementami tekstów)
• Klasa III napisała krótkie historie i zilustrowała je.
W szkolnych eliminacjach konkursu plastycznego zespół wychowawców wyróżnił:
- klasa I: A. Buczniewski, A. górskiego, M. Sobczak,
- klasa II: A. Wiciaż J. Łojewską, L.Papież,
- klasa III: K. Cwaklińskiego, K. Sikorę, A. Hapkę.
Uczniowie ci zostaną nagrodzeni podczas najbliższego Apelu z uśmiechem klas I-III. Gratulujemy!
W finale ogólnopolskiego konkursu zostanie nagrodzonych 15 prac, których autorzy zdobędą wyjątkowe gadżety ze Słodziakami oraz wygrają dofinansowanie dla swojej szkoły na zakup nowego księgozbioru do szkolnej biblioteki w wysokości po 3 000 złotych dla każdej placówki. Dodatkowo aż 500 klas z całej Polski otrzyma wyróżnienia i wyjątkowe nagrody dla uczniów: poduszki-Słodziaki. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 19.11.2018 r.
Źródło: www.gangslodziakow.pl
Tekst i film: nauczyciel-bibliotekarz Anna Stefaniak-Dołęgowska, zdjęcia: Angelika Telej.
Zajęcia czytelnicze z kl. I. "Zaczarowana zagroda" A. Cz. Centkiewiczowie.
Uczniowie klasy pierwszej odwiedzili bibliotekę szkolną, w celu wysłuchania opowiadania o przyjaznym pingwinku. Nauczyciel-bibliotekarz przypomniał dzieciom zasady korzystania z biblioteki szkolnej, przedstawił przygotowywane przez lata uczniowskie Dzienniczki lektur oraz pokazał nowości czytelnicze dla najmłodszych.
{gallery}/aktualnosci/wydarzenia2018/Wizyt_pierwszaków280218{/gallery}
Warsztaty plastyczne w bibliotece szkolnej. Członkowie Samorządu Uczniowskiego
wraz z nauczycielem-bibliotekarzem przygotowywali
pluszowe zeszyty w autorskimi opowiadaniami
zapisanymi pismem Braille’a. Prace zostały zawiezione uczniom niewidomym
Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Osób Niewidomych im. Braille’a w Bydgoszczy.
W dniu 11 kwietnia 2017 r. z okazji nadchodzącego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki, w bibliotece szkolnej odbyła się debata pod tytułem "Książka naszym przyjacielem - TAK, czy NIE? W debacie wzięli udział zaproszeni goście: pani dyrektor Irena Pietrzykowska, pani Marzena Przyżycka-bibliotekarz Biblioteki Publicznej w Drzonowie, pani Pelagia Staniul-nauczyciel matematyki oraz pani Małgorzata Chober - nauczycielka języka polskiego.
Debatę poprowadzili uczniowie klasy II gimnazjum Dominika Wyszyńska i Maciej Sadowski. Podczas debaty zebrani odpowiadali na zadawane pytania, opowiadali o swojej przygodzie z książką oraz swoich doświadczeniach czytelniczych z dzieciństwa... Uczniowie zastanawiali się nad kanonem obowiązkowych lektur szkolnych, czy warto korzystać ze streszczeń lub zamiast przeczytać książkę obejrzeć jej ekranizację. Uczestniczące w debacie bibliotekarki pytano w jaki sposób można zachecić młodych ludzi do czytania? Wspólnie podsumowano wszytskie zalety czytania, a dlaczego warto czytać przypominają nam również znani aktorzy i dziennikarze w spocie reklamowym akcji proczytalniczej "Czytaj! Zobacz więcej".
Debatę podsumowano słowami Mikołaja Reja:
"A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, kiedy tylko możesz".
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów wraz z rodzicami, rodzeństwem lub dziadkami do wzięcia udziału w konkursie na
NAJŁADNIEJSZY I NAJBARDZIEJ ORYGINALNY DZIENNICZEK RODZINNYCH LEKTUR KSIĄŻKOWYCH.
W wolnej chwili,
wraz z bliskimi możesz
przygotować dzienniczek lektur,
które wspólnie przeczytaliście.
Liczę na Waszą pomysłowość.
1. Format(wielkość) dzienniczka – dowolny,
2. Technika wykonania (farby, kredki, pastele, wydzieranki, kolaż…) -dowolna,
3. Forma książkowa (zszyte karty),
4. Dzienniczek musi posiadać stronę tytułową (oraz autorów widniejących na niej-czyli Was),
5. Każda z przeczytanej pozycji książkowej (bajki, baśni, opowiadania itp.) powinna posiadać:
- tytuł,
- autora,
- rok wydania,
- wydawnictwo,
- ilość stron,
- ilustrację opowiadającą o tej książce.
Przejrzyjcie swoje biblioteczki lub wypożyczcie kilka pozycji książkowych w naszej bibliotece-przeczytajcie i umieśćcie ich „reklamę” w swoim dzienniczku, tak żeby oglądający go zechcieli także ją przeczytać.
Wykonane pracę proszę przynieście do biblioteki szkolnej do 30 kwietnia 2017 r.
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się podczas imprezy czytelniczej pt. "Ekologicznie o książce".
CYKL NOCY CZYTELNICZO-FILMOWYCH PROMUJĄCYCH CIEKAWE POZYCJE KSIĄŻKOWE
DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI SP
DZIELIMY SIĘ NASZYMI PROPOZYCJAMI ZAJĘĆ PROCZYTELNICZYCH Z INNYMI
NASZA BIBLIOTEKA SZKOLNA WZIĘŁA UDZIAŁ W PROGRAMIE MEN
"KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ"
I OTRZYMAŁA DOTACJĘ W KWOCIE 1635,00 ZŁ
NA ZAKUP NOWYCH I CIEKAWYCH KSIĄŻEK, WYBRANYCH PRZEZ NASZYCH CZYTELNIKÓW
ZAŚWIADCZENIE W ORYGINALE PO KLIKNIĘCIU NA NIE
Stanowisko pracy nauczyciela-bibliotekarza
WYKAZ POZYCJI KSIĄŻKOWYCH I MATERIAŁÓW AUDIOWIZUALNYCH WYKORZYSTYWANYCH PRZEZ NAUCZYCIELI I WYCHOWAWCÓW PODCZAS ZAJĘĆ O TEMATYCE PROFILAKTYCZNEJ ZGROMADZONYCH W BIBLIOTECE SZKOLNEJ W ZESPOŁU SZKÓŁ W DRZONOWIE POZYCJE KSIĄŻKOWE:
- „Świetnie sobie poradziłeś”. Annelies Schwarz.
- „Słup Soli”. Bezpieczne dziecko-jak powstrzymać szkolnych dręczycieli. Elżbieta Zubrzycka.
- „Dobre i złe sekrety”. Bezpieczne dziecko-jak powstrzymać szkolnych dręczycieli. Elżbieta Zubrzycka.
- „Mała książka o przemocy”. Pernilla Stalfelt.
- „Krzyś jest wyjątkowy”. Dla dzieci o autyzmie. Charles A. Amenta .
- „Nie lubię łaskotek !”. Bezpieczne dziecko-jak powstrzymać szkolnych dręczycieli. Marcie Aboff.
- „Trudny uczeń w szkole”. Jarosław Jagiełła.
- „Bezpieczeństwo młodzieży”. Anna Maria Wesołowska.
- „Od chaosu do spokoju”. Janet E. Heiniger i.in.
- “Opowiastki familijne”. Słuchowiska dla klas I-III SP.
- „3…2…1 Internet”.
- „Anoreksja i bulimia”.
- „Powstrzymać agresję”.
- „Media i przemoc”.
- „ Dziękuję nie piję”.
- „Dziękuje nie biorę”.
- „Żyję bez ryzyka AIDS”.
- „Lekcje przestrogi. 5 części: Życie pod murem, Obietnica, Oni, Sidła, Tv story”
- „Asertywność. 5 części: Kłamstwo, Koledzy, Telefon, Wagary, Znalezione nie kradzione”.
- „Teczka pedagoga szkolnego”,
- „Wszystko dla szkoły”,
- „Dziennik Nauczycielski”,
- „Sygnał”.
- „Poradnik doradcy zawodowego”.
ARTYKUŁY OBRAZUJĄCE PRACĘ BIBIOTEKI SZKOLNEJ NA PRZESTRZENI LAT:
3.06.2015 r. EKOLOGICZNIE O KSIĄŻCE W SP
25 listopada 2014 r. w Zespole Szkół w Drzonowie odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika. W tym roku czytelnikamizostało 45 uczniów i uczennic.
Podczas uroczystości, propagując codzienne czytanie dzieciom, bajki przeczytały pani dyrektor Irena Pietrzykowska i wychowawczyni kl. I a pani Jolanta Dziubak. Dzięki ich interpretacji utworu dzieci z ciekawością wysłuchały jesienne przygody Kubusia Puchatka. Obejrzały także teledysk ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom", zachęcający do wspólnego rodzinnego czytania. Ponadto uczniowie przeczytali wskazówki książek, które prosiły dzieci o dobre i należyte traktowanie, co pozwoli im służyć czytelnikom przez długie lata. Ponieważ 25 listopada jest Światowym Dniem Pluszowego Misia nauczyciel-bibliotekarz zabrał pierwszoklasistów w świat utworów misiowych, prezentując im bajeczki i opowiadania, traktujące o misiach i niedźwiadkach, zarówno w postaci książkowej jak i animowanej. Czytelnicy wzięli udział w zabawach ruchowych i odgadywali zagadki. By uczcić to święto dzieci zostały obdarowane tortem w kształcie książki oraz misiowymi ciasteczkami i zakładkami do książki.
Dzieci złożyły przysięgę:
MY, UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY,
UROCZYŚCIE PRZYRZEKAMY,
ŻE BĘDZIEMY KSIĄŻKI KOCHAĆ,
KRZYWDY ZROBIĆ IM NIE DAMY.
WSZYSTKICH WSKAZÓWEK I RAD KSIĄŻEK
BĘDZIEMY SŁUCHAĆ Z UWAGĄ.
OBOWIĄZKI CZYTELNIKA TRAKTOWAĆ Z WIELKĄ POWAGĄ !
PRZYRZEKAMY !