1055 rocznica Chrztu Polski
Święto Chrztu Polski-
14 kwietnia ustanowione zostało przez Sejm RP 22 lutego 2019 roku jako święto narodowe.
Rys historyczny
Przyczyny polityczne decyzji MIESZKA I
W latach 60 X wieku, władca Polan walczył z zamieszkującymi północne Połubie -Wieletami. Konflikt toczył się o Pomorze Zachodnie. Wieleci zawarli sojusz przeciwko Mieszkowi z Czechami. Wspierani przez nich oraz księcia saskiego Wichmana dwukrotnie pokonali władcę Polan-zabili jego brata i zdobyli ogromne łupy.
Mieszko rozpoczął trudne rozmowy z Czechami, aby zerwać ów sojusz. Książę uzyskał poparcie cesarza niemieckiego- OTTONA I-najważniejszego wówczas władcy Europy. Doszło do zawarcia przymierza z CZECHAMI, którego gwarancją był ślub MIESZKA z córką władcy-DOBRAWĄ, która przybyła do Polski prawdopodobnie w 965 r. Na podstawie źródeł, historycy przypuszczają, że osobista decyzja MIESZKA o chrzcie zapadła pod wpływem żony.
CZAS I MIEJSCE CHRZTU
Nie jest ostatecznie ustalone miejsce przyjęcia chrztu. Źródła wymieniają: Jan Długosz-GNIEZNO, kronika polsko-śląska-POZNAŃ.
Badania archeologiczne sugerują OSTRÓW LEDNICKI,POZNAŃ I GNIEZNO, gdzie odkryto baseny chrzcielne czy misę chrzcielną.
Również źródła wskazują różny czas tego wydarzenia. Jedne wskazują na rok 965, inne 967. Ostatecznie jednak ustalono, że MIESZKO przyjął chrzest na Wielkanoc-14 kwietnia 966 roku.
SKUTKI:
- Religijne:
- rozpoczęcie chrystianizacji, który doprowadził do przyjęcia przez większość mieszkańców ziem polskich religii chrześcijańskiej w obrządku rzymskim(łacińskim). Katolicyzm -jako wyznanie większości Polaków przetrwało do dziś.
- Polityczne i kulturowe:
- włączenie się rodzącej się państwowości polskiej w krąg polityczno-kulturowy Europy łacińskiej
- element jednoczący Polaków w jeden organizm państwowy
-przybycie misjonarzy rozpoczęło przyjmowanie zachodnich wzorców politycznych i kulturowych
* struktury politycznej i administracyjnej państwa,
* systemu prawnego,
* obyczajów ,
* pisma(łaciny)- jako języka urzędowego
* architektury
Pierwsi misjonarze posiadali ważne umiejętności jak: umiejętność czytania i pisania, uprawy ziemi, wznoszenia kościołów(jako także budowli obronnych).
Oczywiście proces chrystianizacji trwał wiele wieków, ale decyzja MIESZKA była decyzją wprowadzającą Polskę na drogę cywilizacyjnego rozwoju. Przyjęcie chrztu było i jest jednym z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Jest trwałym elementem naszej tożsamości europejskiej i narodowej.
Jesteśmy dumni, że nasza szkoła od 27 października 2009 roku nosi imię tak wielkiego patrona !